1.6. - 31. 8. 2024 je možné vyzvednout objednávky v showroomu Novém Malíně pouze po tel. dohodě dopředu. Provoz e-shopu není nijak omezen.

Využití rašeliny v balneologii

Rašelina v balneologii

Rašelina umí pomáhat při léčení chronických revmatických chorob, artróze, svalovým kontrakturám, osterochondróze, bolestných vertebrogenních syndromech i gynekologických onemocněních.

Rašelina má také protisvědivé, antibakteriální, regenerační, antioxydační, zpevňující i silně stahující účinky.

Již za první světové války, když byl nedostatek obvazových materiálů, vyráběla Anglie obvazy z rašeliny. Byly z ní i podložky pro krvácející nebo dlouhodobě nemocné (proti proleženinám). Při použití rašeliny se rána nezanítila, krev se rychle vsákla do rašeliny, stáhla ránu a urychlila léčení.

Dnes se používá hlavně v lázeňství. Rašelinové zábaly Vyrábějí se z ní jednorázové zábaly (ve třech velikostech), které se po použití vyhodí. Rašelina se tímto systémem šetří. Vrstva zábalu je tenká a jako teplovodní medium se používá polštář naplněný rašelinou. Ten se pořád dokola ohřívá a přikládá se při teplotě 55° C na jednorázový zábal. Vydrží při velké obrátkovosti a dobrém zacházení i 2 roky.

Dále se rašelina používá na přímé zábaly. Ohřívá se ve speciálních „míchačkách“ a teplá se navrství přímo na pacienta. Nechá se působit 20 minut a po proceduře se klient osprchuje.

Koupel v rašelině

Nejjednodušší procedurou, ale procedurou velmi účinnou, je rašelinová koupel. Jeden takový „salám“ se vytlačí do vany. Zředí se vodou o teplotě přibližně 38° C a klient se do koupele ponoří zhruba na 15 až 20 minut. Po koupeli se osprchuje a na půl hodiny si lehne pod přikrývku.

Prostupem huminových kyselin do těla se organismus prokrví a tím i prohřeje. V klidu pod přikrývkou teprve probíhají látkové výměny v těle a nastává uvolnění v organismu.

Do rašelinových koupelí se mohou přidat různé esence, soli atd. Rašelina svou vodivostí dokáže třikrát zvýraznit vlastnosti surovin přidaných do koupele.

Zábaly i koupel si můžete dopřát při lázeňské léčbě, nebo když nemáte čas, náladu nebo máte hluboko do kapsy, tak doma. Koupel je jemně namletá a neucpe normální odtok z vany. Vy si můžete dopřát proceduru v klidu doma a reagovat tak rychle na potřeby svého těla. Jednorázový zábal je také velmi jednoduchá procedura, kterou zvládne každý. Pořádně si prohlédněte postup a pamatujte si, že účinek se dostaví nejméně při čtrnáctidenním používání zábalů.

Ludmila Jílková