Využití rašeliny v balneologii

Rašelina v balneologii

Rašelina umí pomáhat při léčení chronických revmatických chorob, artróze, svalovým kontrakturám, osterochondróze, bolestných vertebrogenních syndromech i gynekologických onemocněních.

Rašelina má také protisvědivé, antibakteriální, regenerační, antioxydační, zpevňující i silně stahující účinky.

Již za první světové války, když byl nedostatek obvazových materiálů, vyráběla Anglie obvazy z rašeliny. Byly z ní i podložky pro krvácející nebo dlouhodobě nemocné (proti proleženinám). Při použití rašeliny se rána nezanítila, krev se rychle vsákla do rašeliny, stáhla ránu a urychlila léčení.

Dnes se používá hlavně v lázeňství. Rašelinové zábaly Vyrábějí se z ní jednorázové zábaly (ve třech velikostech), které se po použití vyhodí. Rašelina se tímto systémem šetří. Vrstva zábalu je tenká a jako teplovodní medium se používá polštář naplněný rašelinou. Ten se pořád dokola ohřívá a přikládá se při teplotě 55° C na jednorázový zábal. Vydrží při velké obrátkovosti a dobrém zacházení i 2 roky.

Dále se rašelina používá na přímé zábaly. Ohřívá se ve speciálních „míchačkách“ a teplá se navrství přímo na pacienta. Nechá se působit 20 minut a po proceduře se klient osprchuje.

Koupel v rašelině

Nejjednodušší procedurou, ale procedurou velmi účinnou, je rašelinová koupel. Jeden takový „salám“ se vytlačí do vany. Zředí se vodou o teplotě přibližně 38° C a klient se do koupele ponoří zhruba na 15 až 20 minut. Po koupeli se osprchuje a na půl hodiny si lehne pod přikrývku.

Prostupem huminových kyselin do těla se organismus prokrví a tím i prohřeje. V klidu pod přikrývkou teprve probíhají látkové výměny v těle a nastává uvolnění v organismu.

Do rašelinových koupelí se mohou přidat různé esence, soli atd. Rašelina svou vodivostí dokáže třikrát zvýraznit vlastnosti surovin přidaných do koupele.

Zábaly i koupel si můžete dopřát při lázeňské léčbě, nebo když nemáte čas, náladu nebo máte hluboko do kapsy, tak doma. Koupel je jemně namletá a neucpe normální odtok z vany. Vy si můžete dopřát proceduru v klidu doma a reagovat tak rychle na potřeby svého těla. Jednorázový zábal je také velmi jednoduchá procedura, kterou zvládne každý. Pořádně si prohlédněte postup a pamatujte si, že účinek se dostaví nejméně při čtrnáctidenním používání zábalů.

Ludmila Jílková

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení